dnes je 27.12.2024

Input:

§ 270 ZP Zproštění se povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu

23.10.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.11.270
§ 270 ZP Zproštění se povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu

JUDr. Pavla Hloušková

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 265-268 – obecná povinnosti nahradit škodu

Komentář

Zaměstnavatel se může zprostit povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu zcela nebo zčásti. Důvody zproštění jsou stanoveny taxativně právní úpravou a v zásadě spočívají v zaviněném porušení povinností právních nebo ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kterými jsou předpisy na ochranu života a zdraví, předpisy hygienické a protiepidemické, technické předpisy, technické dokumenty a technické normy, stavební předpisy, dopravní předpisy, předpisy o požární ochraně a předpisy o zacházení s hořlavinami, výbušninami, zbraněmi, radioaktivními látkami, chemickými látkami a chemickými přípravky a jinými látkami škodlivými zdraví, pokud upravují otázky týkající se ochrany života a zdraví. Dalším důvodem zproštění se povinnosti je, porušil-li zaměstnanec pokyny nadřízeného nebo je-li pod vlivem alkoholu. S výše uvedenými právními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci musí být zaměstnanec seznámen a jejich znalost musí být zaměstnavatelem pravidelně ověřována a kontrolováno jejich dodržování.

Při částečném zproštění povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu musí zaměstnavatel určit část škody, kterou nese zaměstnanec.

Zaměstnavatel by měl využívat možnosti zproštění se povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu, má-li za to, že byl například zaměstnanec v době utrpení pracovního úrazu pod vlivem alkoholu. Ke zproštění může dojít nejen v případě porušení právního předpisu, ale i pokynu zaměstnavatele.

Při částečném zproštění se poměrná část

Nahrávám...
Nahrávám...