dnes je 21.11.2024

Input:

§ 90b ZP Poskytování denního odpočinku zaměstnancům ve zdravotnictví v návaznosti na pracovní dobu podle § 83a ZP

19.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.4.902
§ 90b ZP Poskytování denního odpočinku zaměstnancům ve zdravotnictví v návaznosti na pracovní dobu podle § 83a ZP

JUDr. Věra Bognárová

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 22 – kolektivní smlouva

    • § 78 – vymezení pojmů pracovní doby

    • § 79 – stanovená týdenní pracovní doba

    • § 81 – rozvržení pracovní doby

    • § 83 – maximální délka směny

    • § 83a – maximální pracovní doba zaměstnanců ve zdravotnictví

    • § 90 – nepřetržitý denní odpočinek

    • § 90a – výjimky pro sezónní práce v zemědělství

    • § 92 – nepřetržitý odpočinek v týdnu

    • § 93 – práce přesčas

    • § 305 – vnitřní předpis

  • Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů

Zaměstnavatel je povinen podle § 90 odst. 1 ZP zaměstnanci poskytnout nepřetržitý denní odpočinek v trvání alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích a mladistvému zaměstnanci v trvání alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Po novele ZP v roce 2023 od 1. 10. 2023 se zpřesnila právní úprava tak, aby se nepřetržitý odpočinek nevymezoval jako odpočinek mezi směnami, ale jako denní, protože rozhodujícím kritériem pro poskytování tohoto nepřetržitého odpočinku je cyklus 24 hodin po sobě jdoucích, a nikoliv celková doba mezi koncem jedné směny a začátkem směny následující, a to plně v souladu s požadavkem čl. 3 směrnice 2003/88/ES ze dne 4. listopadu 2003, o některých aspektech úpravy pracovní doby. Zaměstnavatel má povinnost tento denní odpočinek skutečně poskytnout, a nikoliv rozvrhnout, jak to do 30. 9. 2023 § 90 odst. 1 ZP formuloval.

Zkrácení odpočinku až na 8 hodin

Nepřetržitý denní odpočinek může být zkrácen maximálně na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích, avšak výhradně v situacích nebo u pracích výslovně uvedených v § 90 odst. 2 ZP. U jiných než vyjmenovaných prací či v jiných případech musí být nepřetržitý denní odpočinek zaměstnanci poskytnut v minimálním rozsahu 11 hodin a jeho zkrácení není možné. Výjimečné zkrácení je možné v nepřetržitých provozech, kterými se rozumí provoz, jenž vyžaduje výkon práce 24 hodin denně po 7 dnů v týdnu, dále při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas, která je konána podle § 93 ZP. Další práce, při nichž může být nepřetržitý odpočinek zkrácen, jsou práce v zemědělství, při poskytování služeb obyvatelstvu a u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců a při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech. Ve všech vyjmenovaných případech je však možné nepřetržitý odpočinek zkrátit výhradně zaměstnanci staršímu 18 let a za podmínky, že ihned následující odpočinek mu bude o dobu zkrácení tohoto odpočinku prodloužen. Mladistvým zaměstnancům musí být vždy poskytnut denní odpočinek v rozsahu 12 hodin.

Jedna výjimka z pravidla o prodloužení ihned následujícího denního odpočinku je upravena v § 90a ZP. Nepřetržitý denní odpočinek zkrácený v rozsahu podle § 90 odst. 2 může být zaměstnanci staršímu 18 let nahrazen při sezónních pracích v zemědělství tak, že mu bude poskytnut v období následujících 3 týdnů od jeho zkrácení.

Od 28. 12. 2023 je § 90b ZP upravena druhá výjimka při poskytování denního odpočinku, která navazuje na v § 83a ZP nově upravenou možnost, že délka pracovní doby zaměstnance v nepřetržitém provozu spojená s poskytováním zdravotních služeb poskytovatelem lůžkové péče nebo poskytovatelem zdravotnické záchranné služby, kterou vykonává lékař, zubní lékař, farmaceut nebo zdravotnický pracovník nelékařských zdravotnických povolání (zaměstnanci ve zdravotnictví), může činit až 24 hodin během 26 hodin po sobě jdoucích.

Výjimka pro poskytování nepřetržitého denního odpočinku upravená v § 90b se vztahuje výhradně na zaměstnance ve zdravotnictví, u nichž lze stanovit pracovní dobu podle § 83a ZP až na 24 hodin.

Zaměstnancem ve zdravotnictví pro tyto účely se rozumí zaměstnanec:

  • v nepřetržitém provozu, kterým je podle § 78 odst. 1 písm. g) ZP provoz, který vyžaduje výkon práce 24 hodin denně po 7 dní v týdnu; nezáleží přitom na pracovním režimu konkrétního zaměstnance, rozhodující je, že v rámci výkonu práce zajišťuje nepřetržitý provoz spojený

Nahrávám...
Nahrávám...