dnes je 14.1.2025

Input:

§ 257 ZP Rozsah a způsob náhrady škody - obecná povinnost k náhradě škody

15.10.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.11.257
§ 257 ZP Rozsah a způsob náhrady škody – obecná povinnost k náhradě škody

JUDr. Pavla Hloušková

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 250 – obecná povinnost k náhradě škody

    • § 351, 352 – průměrný výdělek

Navrácení v předešlý stav

Zaměstnanci odpovídajícímu podle zásad povinnosti nahradit škodu nabízí zákoník práce možnost odčinit škodu uvedením v předešlý stav. Zaměstnanec tak může učinit v součinnosti nebo bez součinnosti zaměstnavatele. Součinnosti bude zapotřebí například při provádění opravy věci v prostorách zaměstnavatele, za použití jeho nástrojů nebo za odborného dohledu. Bez součinnosti zaměstnavatele lze odčinit vzniklou škodu například vrácením věci, dodáním věci stejného druhu a kvality za věc zničenou, ztracenou nebo poškozenou. Jestliže by zaměstnanec nabídl zaměstnavateli navrácení v předešlý stav dříve, než s ním určenou výši projednal, nebo nejpozději při oznámení výše požadované náhrady a zaměstnavatel tuto nabídku bezdůvodně odmítl, nebude zaměstnanec v prodlení s uspokojením nároku, jestliže neposkytne peněžitou výši náhrady škody požadované zaměstnavatelem. Totéž lze dovolit v případě, že zaměstnavatel bezdůvodně odmítne poskytnout potřebnou součinnost.

Rozsah náhrady

Nedojde-li k navrácení v předešlý stav, je zaměstnanec povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, kterou je nastalé zmenšení majetku zaměstnavatele a hodnota potřebná k uvedení v předešlý stav. Zaměstnanec je povinen nahradit v penězích buď celou skutečnou škodu, nebo pouze její část. Náhrada celé škody přichází v úvahu, pokud ji způsobil úmyslně, v opilosti nebo po zneužití jiných návykových látek. Částečnou náhradu škody hradí zaměstnanec v případě, že ji způsobil z nedbalosti.

Pojem nedbalosti byl vysvětlen v komentáři k ustanovení § 250 ZP, na který se odkazuje. Výše požadované náhrady nesmí v tomto případě u jednotlivého zaměstnance přesáhnout částku, která se rovná čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku. Jde o výdělek, kterého zaměstnanec dosahoval před tím, než porušil

Nahrávám...
Nahrávám...